Rozmnožovaní

Kdy jsou osmáci plodní a můžete začít s rozmnožováním?

Samička je plodná strašně brzy, asi ve dou měsících, někde se píše, že už v pátém  týdnu, ale stejně je to moc brzo, takže takhle mladou k samci nedávejte . Samec začne být plodný o něco později - je to různé někdy ve třech nebo pěti měsících, někdy až v prvním roce života.Samičku nechte zabřeznout(oplodnit) nejlepé až bude mít 8 měsíců nebo 1 rok. Volte vždy nepříbuzenský pár. Nenechte pářit se osmáka s šedým zákalem, ani jeho příbuzného (např. pokud máte dva bratry nebo sestry a jeden z nich má zákal a druhý ne, nesmí se rozmnožovat ani jeden). Když je zaděláno, můžete očekávat za tři měsíce narození mláďat. Že je samička březí poznáte tak, že má prostě větší břicho, víc jí nebo prostě dělá jiné věci než normálně. Pár dní před porodem si začne budovat hnízdo tak, že sbírá lehký materiál (ubrousky, toaletní papír, seno) a odnáší si ho do domečku nebo na nějaké jiné kryté místo (pokud chováte víc osmáků dejte těhotné samici k dispozici vlastní domeček). Porod by neměl být komplikovaný, samice ho zvládne sama. Pokud bude po porodu samička několik dní/hodin potravu odmítat a bude vyčerpaná, hrozí nebezpečí mrtvého mláděte v jejím břiše či jiné komplikace a je potřeba akutní zásah veterináře.Mláďata se rodí ochlupená, vidí a po pár hodinách jsou schopna přijímat pevnou potravu, v jednom vrhu jich může být až osm. Někdy se ovšem stává, že svá mláďata sežere. Říká se, že je to proto, že samice vycítí, že je nějaké mládě slabé nebo něco není v pořádku a sežere ho, aby pach mláděte nelákal predátory. Po porodu bude nejspíš samička vyžadovat větší přísun vody, tak dohlédněte na to, aby měla vodu pořád k dispozici. Také je dobré dát ovesné vločky na posilnění. Je nutností zajistit, aby mláďata nevylezla skrz mříže ven a určitě budete muset vyndat kolotoč, aby na něj malý nelezli a nepřizabili se (můžou se tam zaseknout, skřípnout..).
Narozené malé samičky začínají být plodné poměrně brzy, proto je nutné oddělit je pak od všech samců (mláďat i otce). V šestém týdnu se mláďata také nejdříve odstavují od matky.
 
POZOR!
V den a dva dny po porodu je samice silně plodná, proto by se měla oddělit i s mláďaty od samce 4 až 8 dnů. Někdo je neodděluje vůbec, ale další zabřeznutí hned tak rychle po sobě by ji totiž vyčerpalo a dřív by uhynula.