Zuby(řezáky)

Horní pysk mají osmáci rozštěpený, podobně jako třeba králíci či morčata. Navíc jej pomocí svalů mohou zatáhnout dozadu a jsou pak dobře patrné řezáky. Řezáky (hlodavé zuby) jsou hladké, nerýhované, v mládí nažloutlé. Věkem se zabarvují až do sytě oranžovohnědé barvy. Špičáky chybí. Stoličky nemají kořeny a jejich žvýkací plochy mají v dolní čelisti tvar osmičky – odtud pochází rodové jméno osmáků, v horní čelisti je jejich tvar ledvinovitý. Jejich celkový počet je 20. Zubní vzorec je u osmáků 1013 lomeno 1013 Řezáky dorůstají zvířatům velmi rychle, o 1,5-2,5 cm za měsíc. Proto je nutné dopřát zvířatům dostatek tvrdé potravy, aby si zuby mohli obrušovat.
Viz foto řezáku.(Zdroj. internet)

Řezáky

Nás teď zajímaji řezáky, protože jedná z mých samiček má s nimi problémy. Moje čtyř měsíčni samička Xena, od malička malika a divně jedla. Tak jsem se divala do pusy vše ok zoubky byli tak jak mají zdravé.Potom přestala příbírat na váze a hubla. A začala divně jíst. A zjistila jsem, že horní řezáky má malinké a dolní má uplně přerostle. Tak jsme šli na veterinu. Veterinař zoubky zkrátil (obrousil) lepší provadět pod inhalační anestezii ale někteři veterinaři to dělaji bez inhalační anestezii normalně při vědomi. Ale i tak nemohla normalně kousat protože horní jsou malinké musí dorůst do správné délky. Aby přibrala na váze tak dokrmujeme sušeným mletým senem a kašičkou. Zatím přibrala za dva dny 2g, tak snad to bude lepší a bude příbírát a naučí se hlodat větve. Na veterině jsme byli 27.11.2015 v 17:30. Tak už jsme za týden nabrali 30g. 
Zdravé zuby ( zdroj: internet) , jsou krásné oranžové a mají spravnou délku.
Přerostle zuby ( zdroj:internet) dolní zuby jsou přerostlé, horní zoubky jsou malé. Jsou ve špatné délce jak horní tak i dolní. A sklovina je sem tam bílá to je nemoc které se říká hypoplazie skloviny. Vzníka z nádoru nebo z inekci a díky tomu nemuže spravně vzniknout zdravá oranžová sklovina  zubu. Jde to lečit lečbou. (Tak nějak měla přerostle dolní řezaky Xena,ale sklovinu má zdravou).
Timhle dokrmuji Xenu. Sušené mleté seno + trochu vody, osmizrná kaše + trochu vody a zeleninová přesnídávka.